Njemačko-hrvatski jezični dodiri u Gradišću
- Objavljeno:
Njemačko-hrvatski jezični dodiri u Gradišću
Autorica: Aleksandra Ščukanec
Izdavač: Hrvatska matica iseljenika
Godina izdanja: Zagreb, 2011.
Biblioteka: Posebna izdanja
Urednica: Vesna Kukavica
Uvez: meki
Format: 16,05 x 23,0 cm
Broj stranica: 432
ISBN: 978-953-6525-59-1
Cijena: 190,00 kn
O KNJIZI
Iz tiska je izišla knjiga dr. sc. Aleksandre Ščukanec Njemačko-hrvatski jezični dodiri u Gradišću, čija je građa raspoređena na 432 stranice. Opsežna monografija daje cjelovitu suvremenu sliku stanja gradišćanskohrvatskoga jezičnoga blaga i dominantnih procesa u njegovoj kulturološkoj dimenziji početkom 21. stoljeća, unutar germanofone zajednice u Austriji. Knjigu je objavila Hrvatska matica iseljenika uz potporu Znanstvenog instituta Gradišćanskih Hrvatov iz Trajštofa, kao i Austrijskog kulturnog foruma sa sjedištem u Zagrebu. Recenzent ove izvorne znanstvene studije je renomirani stručnjak s područja dodirnoga jezikoslovlja sa Sveučilišta u Zagrebu prof. dr.sc. Velimir Piškorec. Urednica knjige je Vesna Kukavica. Knjiga Aleksandre Ščukanec Njemačko-hrvatski jezični dodiri u Gradišću sastoji se od osam poglavlja i rječnika germanizama koji sadrži 1200 natuknica.
Knjiga Aleksandre Ščukanec pruža detaljan uvid u problematiku utjecaja njemačkoga jezika na gradišćanskohrvatski iz nekoliko perspektiva: sistemskolingvističke, sociolingvističke i jezičnobiografske. U prikupljanju korpusa germanizama autorica se nije ograničila samo na pisane tiskane izvore, nego je osim govorenog jezika (radijskih i televizijskih emisija) uzela u obzir i jezik foruma te internetskih blogova koji je blizak govorenome jeziku. Na taj način iscrpno su obrađeni spomenuti sistemskolingvistički aspekti njemačko-hrvatskoga jezičnog dodira u Gradišću. Jezičnobiografski tekstovi, pisani i transkribirani, imali su dvojaku funkciju u ovome istraživanju. S jedne strane uzeti su kao primjeri gradišćanskohrvatske jezične produkcije te uključeni u izvore za sastavljanje korpusa germanizama, a s druge strane su poslužili kao izvori za kvalitativno impostiranu analizu sociolingvističke slike gradišćanskohrvatske zajednice iz jezičnobiografske perspektive.
Imajući u vidu činjenicu da se u ovoj knjizi obrađuje jezična problematika hrvatske nacionalne manjine u Austriji, koja je tijekom više od pet stoljeća uspjela očuvati svoj jezik, kulturu i identitet, ali koja je iz godine u godinu brojno sve slabija i izložena sve većem pritisku germanofone okoline, ovo istraživanje je znatan doprinos ekolingvističkim nastojanjima da se opišu ugroženi jezici te da se tako usmjeri pozornost opće i znanstvene javnosti na potrebu njihova očuvanja. U kontekstu istraživanja hrvatsko-njemačkih jezičnih dodira riječ je o vrijednom doprinosu tom relativno novom dodirnojezikoslovnom području i to poglavito stoga što njemačko-hrvatski dodiri u Gradišću nisu proučavani ni analizirani interdisciplinarnim pristupom kakav je primijenjen u ovome istraživanju. Vlastitim analitičkim instrumentarijem autorica je došla do novih spoznaja o sistemskolingvističkim, sociolingvističkim i jezičnobiografskim fenomenima hrvatsko-njemačkih jezičnih dodira u Gradišću. Iz svega navedenog razvidno je da ova jezikoslovna monografija nije samo vrijedan doprinos korpusu akademskih tekstova o hrvatsko-njemačkim jezičnim dodirima, nego je i svojevrstan dijakronijski i sinkronijski impostiran panoptikum gradišćanskohrvatske problematike koji će s jednakim zanimanjem čitati i znanstvenici i laici.
O AUTORICI
Autorica je rođena 1984. godine u Zagrebu. Nakon završene XVI. gimnazije, 2002. godine upisuje studij anglistike i germanistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Po završetku studija, od 2007. godine radi kao znanstvena novakinja-asistentica na Odsjeku za germanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Doktorirala je 2011. godine, a ova je knjiga rezultat istraživanja provedenih tijekom pisanja disertacije.
Aktualnosti
-
Večera i kriminal u Kugi
-
Koncert kvarteta Subotičkog tamburaškog orkestra
-
Izložba Vlade Perkovića u Matici
-
Hrvatska noć 2018. u Pinkovcu
-
Koncert Lada u Tivtu
-
Tradicionalna večer Bokeljske mornarice Kotor
-
Dalmatinska večer u Subotici i Žedniku
-
Razgovor u HC: Tri uspješne žene
-
Tribina o Živoj zajednici u Matici
-
Otvaranje izložbe "Sklad prirode i boja" u HMI
Događanja
-
Beogradska izložba fotografkinje Matee Smolčić Senčar
-
Napredak potpisuje ugovore s 34 stipendista
-
Slavonski brod u Svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić
-
15 godina folklorne skupine Adria iz Duisburga
-
Splitski balet gostuje u Dresdenu, Skopju, Münchenu...
-
5. Torneo dell’Amicizia u Rimu
-
Šest desetljeća HKZ Stuttgart
-
27. Hrvatski folklorni festival u Heusenstammu
-
Javni natječaj za financiranje programa i projekata Hrvata u BiH
-
Tri manjinske hrvatske koprodukcije u Wiesbadenu